Drevená a hliniková pergola

Pergoly poskytujú tieň v záhrade, podporu pre viničové rastliny a zároveň vytvárajú dekoratívny prvok vašeho prostredia.  Obe, hliníkové aj drevené pergoly poskytujú tieto výhody a pri správnej inštalácii a starostlivosti môžu vydržať mnoho rokov. Výber najvhodnejšej možnosti pre váš dvor závisí od osobných preferencií a pochopenia kladov a záporov oboch materiálov.

 

Porovnanie nákladov

Drevené pergoly sú vo všeobecnosti lacnejšie z hľadiska materiálov, zatiaľ čo pergoly z hliníka majú vyššie náklady na materiál. Hliníkové pergoly majú v porovnaní s drevom menej opakujúcich sa nákladov na údržbu, takže sa časom náklady stávajú porovnateľnými.

Potreba údržby

Hliníkové pergoly si po správnej inštalácii len zriedka vyžadujú údržbu. Hladký povrch odoláva poveternostným vplyvom, takže nevyžadujú opätovné natieranie, pokiaľ nenastanú nejaké vonkajšie poškodenia. Drevo sa prirodzene zužuje s vekom, takže si môže vyžadovať brúsenie, maľovanie, morenie alebo tesnenie každých pár rokov.

Možnosti dizajnu

Väčšina hliníkových pergol je dodávaná v prefabrikovaných súpravách. Aj keď môžete pridať niektoré vlastné prvky, základné možnosti dizajnu, tvaru a veľkosti sú obmedzené. Drevo je všestrannejšie, pretože sa dá nakrájať na požadovanú veľkosť alebo požadované technické parametre. Hliníkové súpravy sú dodávané v rôznych farbách, niektoré navrhnuté tak, aby napodobňovali prírodné drevo. K dispozícii sú tiež rôzne uhly a krivky ale drevo poskytuje stále prispôsobiteľnejšie možnosti.

Hmotnosť

Ľahký hliník je vhodnejší na inštaláciu na balkóny alebo na iné miesta, kde sa musí minimalizovať hmotnosť. Drevo sa najlepšie hodí na pozemnú inštaláciu alebo inštaláciu na vlastné pätky.

Typy hliníkových pergol

NEZÁVÄZNÝ DOPYT / DOTAZ

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.